wyszukiwarka Mapa strony książka teleadresowa pomoc
Serwis informacyjny Powrót do strony głównej BIP

SERWIS
www.bip.gov.pl
Instrukcja obsługi


Biuletyn Informacji Publicznej jest to system stworzony w związku z ust. z dn. 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Główna strona serwisu składa się z nagłówka (logo biuletynu) znajdującego się na górze strony, wyszukiwarki oraz linku www.bip.gov.pl do strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Menu:
Po lewej stronie serwisu został umieszczony panel nawigacyjny (menu) z odpowiednio posortowanymi działami oraz kategoriami zawierającymi informacje na poszczególne tematy. Każda z podanych kategorii jest odsyłaczem (linkiem) do poszczególnych podstron. Po naciśnięciu myszką na wybrany link otworzy się strona z treścią odpowiadającą naciśniętemu odsyłaczowi (linkowi).

Okno właściwe:
Jest to ta część serwisu w której wyświetlane zostają treści informacyjne wprowadzone przez autorów publikowanych informacji.
Okno te składa się z:
  • skróconej ścieżki dostępu
  • nagłówka informującego o odwiedzanym dziale
  • treść wpisu (informacji)
  • odsyłacza (linku) "Powrót" do strony poprzedniej
  • informacji dot. autora i daty publikowanej informacji
  • liczby odsłon danej podstrony
Wyszukiwarka:
Wyszukiwarka pomaga znaleźć interesującą nas informację. Należy w tym celu w polu wyszukiwarki wpisać odpowiednie słowo i nacisnąć przycisk szukaj a automatycznie system znajdzie wszystkie odpowiadające zapytaniu rekordy. Po znalezieniu szukanych informacji program wyświetli tytuł oraz informacje ze znalezionymi słowami kluczowymi. Wystarczy nacisnąć myszką na pogrubiony tytuł wyświetlonych rekordów a cała informacja pokaże nam się w nowo otwartym oknie.

Pliki PDF
Głównym formatem zapisu danych publikowanych w Biuletynie jest PDF.
Adobe® Portable Document Format (PDF) jest jednym ze standardowych sposobów zapisywania dokumentów elektronicznych. Plik PDF zawiera, oprócz tekstu i grafiki, wszystkie informacje niezbędne do nadania właściwego wyglądu dokumentowi, tj. czcionki, kolory, sposób formatowania. Wielką zaletą standardu jest to, że niezależnie od komputera, dokumenty zawsze wyglądają tak samo - zarówno na ekranie, jak i w druku oraz nie ma możliwości ich modyfikowania w sposób tak prosty jak wszystkie formaty Microsoft Office.

Aby przeglądać i drukować pliki PDF, należy wcześniej zainstalować na komputerze program Adobe Acrobat® Reader®, rozpowszechniany bezpłatnie przez firmę Adobe. W tym celu należy:

Pobierz wersję instalacyjną programu Adobe Acrobat Reader
Po jednokrotnym wykonaniu na komputerze powyższych czynności możliwe będzie przeglądanie i drukowania wszelkich plików zapisanych w formacie PDF.

W przypadku nieprawidłowego wyświetlania plików PDF w przeglądarce należy:
  • wskazać myszką na odnośnik z plikiem PDF,
  • z menu kontekstowego wybrać polecenie Zapisz element docelowy jako...,
  • zapisać plik na dysku,
  • otworzyć pobrany plik z dysku lokalnego.
Powrót


Drukuj stronę